Mówimy dzieciom o wiośnie

sroga zima odjechała.
A do życia powolutku,
budzi się przyroda cała.

Wkrótce pierwszy dzień wiosny.
Marzec i kwiecień, to czas cudownego budzenia się przyrody. Robi się coraz cieplej, słońce świeci dłużej, dni nie są już tak krótkie, jak zimą.
    To wspaniała okazja do spacerów z dzieckiem, pokazania mu, jak mróz, wielki czarodziej, ustępuje słońcu, które zmienia śnieg i lód w kałuże i błoto.
    Przyroda budzi się ze snu. Budzą się zwierzęta (jeże, żaby, niedźwiedzie, nietoperze, ryby) oraz rośliny.
    Na drzewach pąki i pierwsze kwiatowe wizytówki: bazie, przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy. Niezwykłe wrażenie robi forsycja, której brakuje jeszcze  liści, ale obsypana jest mnóstwem żółtych kwiatków.
    Pokażmy dziecku kotki, które rosną na niektórych drzewach. Sięgnijmy do książeczek przyrodniczych, wspaniałych albumów, encyklopedii, by pokazać ptaki powracające do kraju, rozbudzone zwierzęta.
    Wiosnę można zaprosić do domu zakładając chociażby na oknie „ zielony ogródek”, wysypując na wilgotną ligninę ziarna rzeżuchy, gorczycy, pszenicy lub fasoli. Po kilku dniach dziecko zobaczy pierwsze korzonki, łodyżki.
    Wiosna to czas niezwykłego ożywienia wśród ptaków.
    Dobrze obserwując, nawet w wielkim mieście, zauważymy, jak ptaki gromadzą przeróżny materiał tj. patyki, zeschłą trawę, puch, sierść zwierząt
i budują gniazda.
    Interpretujmy razem z dzieckiem wiosenne przysłowia: „ W marcu, jak
w garncu”, „Kwiecień-plecień, bo przeplata”, a ich prawdziwość obserwujmy wraz z ciągle zmieniającą się pogodą.
    Popatrzmy na ludzi. Oni też zmieniają się na wiosnę. Są pogodniejsi, uśmiechnięci, zmieniają ubrania na lżejsze. Zaczynają też wiosenne porządki: mycie okien, prace na balkonach, działkach, w ogródkach.
    Robiąc zakupy z dzieckiem pokażmy nowalijki: szczypiorek, rzodkiewkę, natkę. Pokażmy królujący kolor zielony i jego odcienie. Pobawmy
się w „zielone” mieszając farby, by powstały różne zielenie, a potem namalujmy wiosnę, a stworzony obraz umieśćmy w centralnym miejscu, pokażmy innym.
    Dobrym pomysłem jest wspólne przygotowanie wiosennej sałatki i jej wspólne zjedzenie.
Chwytajmy każdy dzień wiosny, bo szybko zastąpi ją inna pora roku!

Napisała Helena Bednarczyk
nauczyciel Przedszkola nr 58.