Cytaty Janusza Korczaka:

Przedszkole nr 58 im. Cz. Janczarskiego

Przedszkole nr 58

im. Cz. Janczarskiego

01-406 Warszawa

ul. Batalionu Pięść 4

e-mail:

przedszkole58@neostrada.pl

tel./fax 22 836 45 13

Miś - zabawka uniwersalna

 

Miś - zabawka uniwersalna

     Głodny szuka pożywienia, zmęczony odpoczynku. Jedni chcą ciągłych zmian, inni pragną stabilizacji. Wiemy, że potrzeby są motorem działania każdego człowieka, są motorem życia. Każdy ma swoją własną listę potrzeb. Jest jednak wspólna potrzeba-potrzeba bezpieczeństwa.
     Dzieci przedszkolne mają bardzo silną potrzebę bezpieczeństwa, bowiem znalazły się w innym miejscu niż dom – przedszkolu. Często protestują i tęsknią za matką, która znikła za drzwiami, a po jej powrocie szczególnie intensywnie szukają bliskości. Przywiązanie dziecka do jakiejś jednej zabawki uważa się za znakomity środek pomagający mu przetrwać rozłąkę z matką. Dziecko ma ulubioną zabawkę, którą bawi się w obecności matki, a po rozstaniu z matką ta właśnie zabawka daje mu poczucie bezpieczeństwa, spokoju,zadowolenia.
     Jakie to są zabawki? Najczęściej pluszaki, przytulanki, a przede wszystkim misie! To miś jest kochanym zwierzątkiem, który „wychował” wiele pokoleń. To miś „kocha”, „tuli”, „ociera łzy”, „pociesza”. Często sfatygowany nadmierną „opieką” dziecka jest jednak niezastąpionym doradcą Rodziców i nas nauczycieli przedszkolnych. Miś towarzyszy dziecku nie tylko w domu, przedszkolu. Często widzimy, gdy jest razem z dzieckiem w samochodzie, autobusie, supermarkecie, na spacerze i w wielu innych miejscach. Tak, zawsze razem z właścicielem. Pluszowe misie bardzo często odgrywają w życiu dziecka niezwykle odpowiedzialną rolę.
 
     To, czy będą miały właściwy wpływ na rozwój malucha, w dużej mierze zależy jednak od nas, dorosłych. Podpowiadamy, jak pluszowe misie i zabawki mogą pomóc w wychowaniu naszych pociech.
     Relacja malucha z pluszakiem to prawdziwa szkoła przyjaźni. Ukochany miś zawsze jest blisko, gdy dziecko chce go przytulić, uściskać, zwierzyć mu się z najskrytszych sekretów. Podczas zabawy malucha z misiem skorzystajmy więc z okazji, aby przy pomocy pluszaka nauczyć dziecko empatii - odkrywania tego, co czuje druga osoba. Zaproponujmy: „przytul misia, bo jest dziś smutny”, „ściskaj go delikatniej, żeby nie zrobić mu krzywdy”, „ zrób mu niespodziankę, bardzo się ucieszy”.
     Pamiętajmy przy tym również, że maluch trenuje na ukochanej zabawce okazywanie także tych trudnych emocji. Gdy złości się i krzyczy na pluszaka, to szansa dla nas, aby nauczyć go, jak radzić sobie z agresją i gniewem. Zgodnie z teorią D.B. Elkonina, wybitnego psychologa, autora wielu publikacji z zakresu psychologii rozwoju dziecka, stosunek malucha do zabawki przekłada się na jego stosunek do drugiego człowieka. Pokażmy więc, że misia należy traktować z szacunkiem i, gdy zachodzi potrzeba, przeprosić. Maluch wzory tych zachowań przeniesie kiedyś na prawdziwego kolegę.
 
     Ukochany miś ułatwi dziecku także przejście przez tak zwany proces separacji - etap nieco trudny, ale konieczny dla prawidłowego rozwoju malucha. Będzie substytutem opiekuna w okresie, gdy dziecko zacznie zdawać sobie sprawę z tego, iż est odrębną -nie powiązaną na stałe z mamą - istotą.
 
     Wartość terapeutyczna przytulanki została potwierdzona naukowo. Dlatego pluszaki w wielu sytuacjach służą jako zastępcze źródło oparcia. Odwracają uwagę dzieci - pomagają im się wyciszyć, zapewniają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.
     Gdy dziecko nieco podrośnie i nadejdzie czas, aby poszło do szkoły, ulubiony miś naszej pociechy może pomóc nam w jego edukacji. Na przykład - jeśli maluch będzie musiał nauczyć się wiersza na pamięć, postawmy go w roli małego nauczyciela misia. Opanuje wierszyk ,bo będzie uczył misia. Tę metodę pokochają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Nawet, gdy nie bawią się już samochodzikami lub lalkami. Miś jest bowiem ponadczasowy…
 
     Pamiętajmy również, że miś jest doskonałym prezentem dla dziecka, które uczy się dopiero, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Pluszowy miś pomoże dziecku oswoić uczucie lęku, niepokoju i opuszczenia – wystarczy wtulić się w jego mięciutkie, przyjemne futerko, aby odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa.
     Pluszowe misie będą również nieocenione, jeśli chcemy przygotować dziecko na przyjęcie psa lub kota do domu. Odpowiednio wcześniej podarujmy maluchowi maskotkę - niech wysłucha każdej wiedzy o przyszłym zwierzątku, niech „czyta” wszystkie informacje o potrzebach i pielęgnowaniu przyszłego lokatora, a później towarzyszy w jego codziennym życiu.
     Nasze 58 Przedszkole ma swego patrona. Jest nim Czesław Janczarski. To Czesław Janczarski stworzył Misia Uszatka, który ma w tym roku już 60 lat!!!
 
     Miś Uszatek – prawdziwy przyjaciel przedszkolaków wychował wiele pokoleń. Za co kochają dzieci Misia Uszatka? Za to, że posiada wiele pozytywnych cech: zawsze mówi prawdę, jest życzliwy i opiekuńczy–oraz zawsze jest gotów nieść pomoc potrzebującym. Posiada dobre maniery, ma w sobie pogodę ducha, optymizm, naturalną potrzebę zabawy, radości, która jest ściśle związana z dzieciństwem.
 
     Postawa Misia Uszatka zawiera wiele wartości takich jak: koleżeństwo, empatia, przyjaźń, niesienie pomocy innym, życzliwość, tolerancja, współdziałanie, prawda, szczerość, uczciwość, odpowiedzialność, równość – sprawiedliwość. Wprowadzając je I wychowując w systemie tych wartości mamy na celu wychowanie dobrych, mądrych i szczęśliwych ludzi.
 
   Wszystkie przygody Misia Uszatka zawierają jakieś wychowawcze przesłanie, kończą się nauką, wnioskiem, przestrogą lub dobrą radą. Dzięki swoim przygodom Miś nadal pomaga wprowadzać dzieci w świat społeczny, uczy je prawidłowych zachowań. Opowiadania Uszatka uczą dzieci nawiązywania przyjaźni, dostrzegania pozytywnych cech charakteru, rozwijają umiejętność oceny i samooceny, a przede wszystkim uczą tolerancji.
 
     Pluszowy miś to ulubiona przytulanka dzieci na całym świecie. Znajdziemy go w każdym dziecięcym pokoju w najróżniejszych odmianach: duże, małe, przypominające prawdziwe niedźwiedzie i wzorowane na tych z popularnych bajek. Bez puchatego misia dziś ani rusz! A jeszcze niewiele ponad sto lat temu dzieci nie znały takiej zabawki.
     Obecnie w sklepach jest wiele różnych misiów. Są takie, które nam przypominają dzieciństwo, są różnych rozmiarów i bardzo kolorowe, lecz zawsze są to misie.
   Podpowiedzmy wszystkim, którzy myślą o prezentach dla milusińskich, by docenili rolę misiów w wychowaniu i życiu dzieci.

 

Opracowała: Helena Bednarczyk nauczyciel

w Przedszkolu nr 58 w Warszawie

 
Zamknij Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.