Równe szanse

U nas wszystkie dzieci mają
równe szanse!

Ogromny postęp cywilizacyjny niesie za sobą skutki w postaci tzw. chorób cywilizacyjnych. Należą do nich m. in. cukrzyca wieku dziecięcego i alergie pokarmowe. Do niedawna dieta dzieci z alergiami bardzo utrudniała im pobyt
w przedszkolach masowych. Otwartość placówek na ten problem zdecydowanie poprawiła sytuację tych dzieci.

Właśnie jednym z przedszkoli, które doskonale rozumie problem cukrzycy typu 1., jak też alergii jest nasze Przedszkole nr 58 im. Cz. Janczarskiego
w Warszawie. Od 2002 roku przyjmujemy do nas dzieci insulinozależne jak też
z alergiami, których jest coraz więcej.

W języku potocznym pojęcie „alergia” jest często nadużywane. Mówi się

o uczuleniu na pokarmy, leki, kurz, pył roślin, budynek, inną osobę czy też problem społeczny. Natomiast w języku medycznym „alergia” czyli nadwrażliwość, to występująca u niektórych ludzi nadmierna odpowiedź organizmu na substancje obce (tzw. alergeny) obecne powszechnie w otoczeniu: w pokarmach, kurzu, pyle ulicznym, kwitnących roślinach, sierści zwierząt, wodzie, kosmetykach itp. Każdy człowiek broni się przed nimi wytwarzając swoiste przeciwciała. U alergików odpowiedź ta jest nadmierna i dlatego powoduje objawy chorobowe.

Najwcześniej, już w okresie niemowlęcym, występują objawy uczulenia na pokarmy: mleko, zboża, jajka. Dolegliwości związane z uczuleniem mogą dotyczyć tylko przewodu pokarmowego (wymioty, kolki jelitowe, biegunki, niedobór masy ciała) i mówimy wtedy o alergiach przewodu pokarmowego. Natomiast, gdy do wymienionych objawów dołączają się zmiany skórne
i zaburzenia układu oddechowego- mówimy o alergii pokarmowej.

Podstawowym sposobem leczenia jest eliminacja z jadłospisu dziecka pokarmów działających szkodliwie. W przypadku uczulenia na mleko dotyczy
to również jego przetworów ( jogurty, kefiry, śmietana, sery itp.), a także mięsa wołowego i cielęcego (ze względu na takie same alergeny). W zamian podaje
się mieszanki zastępujące mleko. Często dziecko nie może spożywać także jajek, mąki z żyta, pszenicy oraz ryb.

Po pierwszym roku życia nieraz dołącza się też uczulenie na alergeny otaczającego środowiska: kurz, zawarte w nim roztocza, pyłki kwitnących traw
i drzew, pióra, naskórek i sierść zwierząt. Dlatego, jeśli dieta nie przynosi poprawy, a dziecko jest uczulone na liczne alergeny, stosuje się leki.
O włączeniu tych leków lub o odczulaniu decyduje lekarz specjalista. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych, a więc prawidłowe przygotowanie odpowiednich posiłków. Stosowanie się do tych zaleceń jest kłopotliwe, ale absolutnie konieczne, jeśli nie chcemy doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i zaburzeń rozwojowych.

W naszym przedszkolu są dzieci z dietą: bezglutenową, bezmleczną, bezjajeczną. Takie, które nie mogą jeść sera, masła, ryb, pomidorów, mięsa wołowego, wieprzowego, czasami również ziemniaków i ryżu.

W każdej grupie przedszkolnej jest od 8 do 16 dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową. Zatem w każdej grupie są różne posiłki. Przy stolikach siedzą dzieci, które mają różne diety, toteż dzieci te mają podpisane miejsca pięknie wyciętymi serduszkami w ustalonych kolorach w grupach, natomiast dzieci bez żadnych diet serduszka w jednym kolorze. Ułatwia to pracę podczas rozdawania posiłków, jednocześnie potwierdza przynależność do grupy społecznej.

Dokładamy wszelkich starań, by dzieci się dobrze u nas czuły. Ponieważ są one szczególnie wrażliwe, stwarzamy im możliwość kontaktu tuż po ich zakwalifikowaniu do naszej placówki. W czerwcu i w sierpniu mogą kontaktować się z rówieśnikami, wspólnie bawić się, poznawać personel przedszkola w ramach corocznie organizowanej akcji adaptacyjnej, która pomaga w przekroczeniu progu przedszkola we wrześniu. W ciągu roku rodzice mają możliwość uczestniczenia w zajęciach, zabawach, uroczystościach, wycieczkach.

Również w czasie zajęć, zabaw jesteśmy czujne, by nie były używane pomoce
do zajęć, które szkodziłyby naszym dzieciom: toksyczne farby, plastelina, kleje.
W „kącikach przyrody” nie hodujemy rybek, zwierzątek, jak również kwiatów
o silnych zapachach.

W czasie wycieczek poza teren przedszkola (las, park) lub całodniowych wycieczek poza miasto, cały personel czuwa na zdrową zabawą
i odpoczynkiem naszych wychowanków, bowiem musimy robić wszystko, by pomóc dzieciom i ich rodzicom.

W ubiegłym roku trzy nauczycielki pod patronatem naszej pani dyrektor, stworzyły autorski i innowacyjny program „Równe szanse”, który jest ogromnym wsparciem w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej,
a jego realizacja pozwala wyposażyć dzieci w wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowia, jego determinantów, z których jednym jest właściwe odżywianie.

Zadaniem programu m. in. jest aktywne wprowadzenie dzieci w zagadnienia cywilizacyjnych chorób (cukrzyca, alergie), uświadomienie dzieciom własnej odpowiedzialności za ochronę własnego zdrowia i innych, jak też kształtowanie postaw akceptujących odmienność i niepełnosprawność.

Dziś wiemy, że potrafimy podołać tym zadaniom, potrafimy tworzyć właściwą atmosferę i relacje między wszystkimi dziećmi w przedszkolu, członkami rodzin i całą społecznością przedszkolną.

Możliwość naszych działań, dobrej współpracy, małych i większych sukcesów zawdzięczamy kompetentnym i zaangażowanym paniom z kuchni, pani dietetyk oraz paniom z obsługi. To dzięki ich wsparciu, poświęceniu
i odpowiedzialności możemy śmiało realizować nasze ambitne zadania i cele.

Jesteśmy dumne, że jesteśmy otwartym przedszkolem na problemy, nie boimy się wyzwań i dodatkowych obowiązków, cieszymy się z każdej pochwały
ze strony rodziców i z każdego uśmiechu dzieci o równych szansach.

Opracowanie:

nauczycielka Przedszkola nr 58