Informacje Grupy IV "Sówki"

ZAMIERZENIA PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ

STYCZEŃ 2018

Realizowane tematy:

1. Witamy Nowy Rok

2. Zima,zima biała.

3. Święto Babci i Dziadka.

4. W karnawale same bale

Zamierzenia:

• Rozwijanie umiejętności językowych przez stwarzanie okazji do swobodnych wypowiedzi dzieci.

• Budowanie świadomości językowej w trakcie zabaw językowych, dobierania przeciwieństw, tworzenia zdrobnień.

• Kształtowanie umiejętności układania wydarzeń w porządku chronologicznym.

• Rozwijanie wyobraźni i kreatywności podczas wymyślania dalszej części wiersza, kończenia zdań według własnego pomysłu itp.

• Poszerzanie słownika czynnego o nazwy sportów zimowych.

• Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski j – literami j, J.

• Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski k – literami k, K.

• Ćwiczenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej oraz przeliczania wyrazów w zdaniu.

• Rozwijanie zainteresowań czytelniczych przez codzienny kontakt z literaturą dziecięcą.

• Rozwijanie pamięci słownej przez naukę na pamięć i rytmiczne powtarzanie tradycyjnych rymowanek oraz rozwiązywanie zagadek słownych.

• Zapobieganie wadom wymowy podczas zabaw ruchowych z elementami ćwiczeń ortofonicznych, zabaw artykulacyjnych, gimnastyki buzi i języka, ćwiczeń oddechowych.

• Budowanie u dzieci znajomości zasad fair play.

• Porównywanie różnych rodzajów kalendarzy, zegarów, zegarków i omawianie ich zastosowania.

• Utrwalenie nazw dni tygodnia i dopasowywanie ich do obrazków.

• Budowanie wiedzy o porach roku – zwrócenie uwagi na zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze.

• Budowanie wiedzy o Szwajcarii oraz zapoznanie z charakterystycznymi elementami kultury i sztuki tego kraju.

• Kształtowanie ciekawości i zainteresowania przeszłością.

• Zapoznanie z przedmiotami z młodości dziadków i babć, wyszukiwanie ich zastosowania.

• Omówienie wyglądu i zwyczajów kotów.

• Uświadomienie konieczności ubierania się zgodnie z warunkami atmosferycznymi.

• Utrwalenie sposobów dbania o bezpieczeństwo w czasie zabaw zimowych.

• Budowanie postawy życzliwości oraz pomocy kolegom i koleżankom w grupie.

• Rozwijanie współpracy między przedszkolem a środowiskiem rodzinnym – przygotowanie przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w przedszkolu.

• Ćwiczenie motoryki małej – rysowanie po śladzie, zabawy paluszkowe.

• Wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem nietypowych materiałów: rolek po papierze toaletowym, CD,masy porcelanowej.

• Wykorzystanie techniki kolażu podczas prac plastycznych.

• Kształtowanie umiejętności matematycznych w zakresie odczytywania kodu, klasyfikowania, układania elementów zgodnie z podanym rytmem.

• Zapoznanie z różnymi sposobami mierzenia długości: stopa za stopą, klockiem, sznurkiem.

• Kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 6.

• Utrwalenie aspektów kardynalnego i porządkowego liczby 6.

• Utrwalenie pojęć para, najdłuższy, najkrótszy.

• Rozwijanie umiejętności prowadzenie obserwacji przyrodniczych.

• Ćwiczenie logicznego myślenia i łączenia przyczyny ze skutkiem.

• Uwrażliwianie na wartości estetyczne muzyki, słuchanie nagrań muzyki relaksacyjnej.

• Wdrażanie do tworzenia improwizacji tanecznych przy muzyce i tańca z rekwizytem

• Zapoznawanie z tradycjami karnawałowymi w Polsce i na całym świecie

• Zapoznanie z obrazem graficznym głoski b,-literami b,B-wyraz do globalnego odczytania- bal