Informacje Grupy V "Słoneczka"

ZAMIERZENIA PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ

STYCZEŃ 2018

Cele ogólne:

• Rozwijanie umiejętności językowych przez stwarzanie okazji do swobodnych wypowiedzi dzieci.

• Budowanie świadomości językowej w trakcie zabaw językowych, dobierania przeciwieństw, tworzenia zdrobnień.

• Kształtowanie umiejętności układania wydarzeń w porządku chronologicznym.

• Rozwijanie wyobraźni i kreatywności podczas wymyślania dalszej części wiersza, kończenia zdań według własnego pomysłu itp.

• Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski j – literami j, J.

• Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski k – literami k, K.

• Ćwiczenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej oraz przeliczania wyrazów w zdaniu.

• Rozwijanie zainteresowań czytelniczych przez codzienny kontakt z literaturą dziecięcą.

• Rozwijanie pamięci słownej przez naukę na pamięć i rytmiczne powtarzanie tradycyjnych rymowanek oraz rozwiązywanie zagadek słownych.

• Porównywanie różnych rodzajów kalendarzy, zegarów, zegarków i omawianie ich zastosowania.

• Utrwalenie nazw dni tygodnia i dopasowywanie ich do obrazków.

• Budowanie wiedzy o porach roku – zwrócenie uwagi na zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze.

• Kształtowanie ciekawości i zainteresowania przeszłością.

• Zapoznanie z przedmiotami z młodości dziadków i babć, wyszukiwanie ich zastosowania.

• Budowanie postawy życzliwości oraz pomocy kolegom i koleżankom w grupie.

• Rozwijanie współpracy między przedszkolem a środowiskiem rodzinnym – przygotowanie przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w przedszkolu.

• Ćwiczenie motoryki małej – rysowanie po śladzie, zabawy paluszkowe.

• Wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem nietypowych materiałów: rolek po papierze toaletowym, CD, masy porcelanowej.

• Wykorzystanie techniki kolażu podczas prac plastycznych.

• Kształtowanie umiejętności matematycznych w zakresie odczytywania kodu, klasyfikowania, układania elementów zgodnie z podanym rytmem.

• Zapoznanie z różnymi sposobami mierzenia długości: stopa za stopą, klockiem, sznurkiem.

• Kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 6.

• Utrwalenie aspektów kardynalnego i porządkowego liczby 6.

• Utrwalenie pojęć para, najdłuższy, najkrótszy.

• Ćwiczenie logicznego myślenia i łączenia przyczyny ze skutkiem.

• Przypomnienie zasad higienicznego i bezpiecznego przygotowania posiłku.

• Wzmacnianie poczucia wartości i indywidualności oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.

• Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci przez wypowiedzi inspirowane tekstem literackim, dziełem sztuki, obrazkiem, tematem dnia.

• Doskonalenie umiejętności porozumiewania się za pomocą komunikatów niewerbalnych.

• Rozwijanie umiejętności posługiwania się pojęciami dotyczącymi następstwa czasu.

• Tworzenie sytuacji edukacyjnych zachęcających dzieci do poznawania innych kultur – zapoznanie z najważniejszymi informacjami na temat Włoch.

• Zapoznanie z obrazem graficznym głosek b, r, f oraz wyrazami podstawowymi balon, robot, foka.

• Rozwijanie sprawności grafomotorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez ćwiczenia motoryki małej, kreślenie szlaczków literopodobnych i liter.

• Rozbudzanie zainteresowania czytaniem i pisaniem.

• Doskonalenie umiejętności odczytywania wyrazów, zdań w obrębie poznanych liter oraz globalnego czytania wyrazów związanych z tematyką zajęć.

• Zachęcanie do podejmowania samodzielnej aktywności poznawczej.

• Zapoznanie z tradycjami związanymi z obchodami karnawału w Wenecji.

• Rozwijanie percepcji słuchowej poprzez muzykowanie z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.

• Zapoznanie z podstawowymi krokami samby, cza-czy.

• Uwrażliwianie na wartości estetyczne muzyki, słuchanie nagrań muzyki relaksacyjnej.

• Wdrażanie do tworzenia improwizacji tanecznych przy muzyce i tańca z rekwizytem.

• Rozwijanie umiejętności reagowania na pauzę w muzyce oraz na zmianę tempa muzycznego utworu.

• Zapoznanie z różnymi rodzajami tańców oraz ich nazwami.

• Rozwijanie sprawności fizycznej podczas ćwiczeń porannych, gimnastycznych i zabaw ruchowych.

• Wspieranie aktywności dzieci podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z procesów poznawczych.