Reforma edukacji na Woli

Na Woli dzieci i młodzież mają możliwość zaspokojenia bardzo zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych od sportu po szkoły integracyjne lub z oddziałami dwujęzycznymi. W 13 z 19 szkół podstawowych od 1 września 2017 r. uruchomione zostaną oddziały specjalistyczne tj.:

1. w Szkole Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Grzybowska 35 – klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim,

1. w Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego, ul. Miedziana 8 – klasy sportowe – dyscyplina: akrobatyka sportowa i piłka siatkowa,

2. w Szkole Podstawowej nr 63 im. Zawiszy Czarnego, ul. Płocka 30 – klasy sportowe – dyscyplina: koszykówka,

3. w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej, ul. Ogrodowa 42/44 – klasy integracyjne, klasy sportowe – dyscyplina: koszykówka,

4. w Szkole Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy, ul. Esperanto 7a – klasy dwujęzyczne z językiem angielskim oraz klasy sportowe – dyscyplin: piłka siatkowa,

5. w Szkole Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego, ul. J. Brożka 15 – klasy dwujęzyczne z językiem angielskim,

6. w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima, ul. Esperanto 5 – klasy sportowe – dyscyplina: pływanie,

7. w Szkole Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej (obecnie w Zespole Szkół nr 65 z Gimnazjum Integracyjnym nr 61), ul. Elekcyjna 21/23 -klasy integracyjne,

8. w Szkole Podstawowej nr 317 – (obecnie w Zespole Szkół nr 71 im. Edmunda Bojanowskiego z Gimnazjum Integracyjnym nr 52), ul. Deotymy 37 – klasy integracyjne,

9. w Szkole Podstawowej nr …., ul. M. Kasprzaka 1/3 – klasy dwujęzyczne z językiem angielskim,

10. w Szkole Podstawowej nr …., ul. Grenady 16 – klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim lub angielskim oraz klasy sportowe – dyscyplina: piłka nożna, koszykówka,

11. w Szkole Podstawowej nr …., ul. Deotymy 25/33 – klasy sportowe – dyscyplina: piłka siatkowa, piłka nożna, unihokej, lekkoatletyka, judo,

12. w Szkole Podstawowej nr …., ul. Smocza 19 – klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim.

Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się w kwietniu br. i będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego. Szczegóły naboru (harmonogram, zasady, kryteria) opublikowane zostaną w serwisie Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy:

Szanowni Rodzice,

wielu z Państwa zastanawia się czy posłać swojego 6-latka do szkoły podstawowej – oddziału przedszkolnego lub klasy I. Przy podejmowaniu tej decyzji proszę zwrócić uwagę na to, że:

Po pierwsze – edukacja szkolna to dostęp do bogatej oferty szkół: nauki języka obcego, zajęć komputerowych, gry w szachy, uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych czy sportowych.

Po drugie – nauczyciele przygotowani są do pracy z najmłodszymi uczniami, a wolskie szkoły podstawowe są w pełni dostosowane do potrzeb 6-latków.

Po trzecie – istnieje możliwość wsparcia przez specjalistów z wolskich poradni psychologiczno – pedagogicznych w czasie tzw. „otwartych sobót”.

Rozumiejąc Państwa obawy i wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, wolski samorząd przygotował, dedykowaną dla 6-latków z oddzialów przedszkolnych w szkołach podstawowych, specjalną ofertę edukacyjną realizowaną poza tzw. podstawą programową:

• 2 zajęcia w tygodniu z języka angielskiego prowadzone w ramach strategicznego priorytetu edukacyjnego „Wolski poliglota”,

• 2 zajęcia w tygodniu z rytmiki lub korektywy,

• 1 zajęcie w tygodniu pt. „Informatyka dla smyka”

• 1 zajęcie w tygodniu wspierających kreatywność dziecka np. robotyka, szachy w ramach wolskiego strategicznego priorytetu edukacyjnego „Indywidualizacji nauczania”,

• 1 raz w semestrze, w ramach edukacji kulturalnej dla najmłodszych wyjście do kina, teatru lub muzeum,

• każde dziecko w okresie zimowym otrzymuje tzw, zdrową kanapkę, Ponadto wszystkie grupy sześciolatków w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych otrzymują komplet materiałów plastycznych i artykułów papierniczych.

Szanowni Państwo, jestem przekonana, że wolskie szkoły to dobre i bezpieczne miejsce dla 6-latków. Wierzę również, że jako rodzice dokonacie Państwo najlepszego wyboru dla swoich dzieci.

Do zobaczenia w naszych szkołach!

Grażyna Orzechowska – Mikulska

Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Reforma edukacji na Woli

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Woli,

w wyniku reformy oświaty uległa zmianie dotychczasowa sieć szkół na Woli. Od 1 września 2017 r. na terenie naszej dzielnicy funkcjonować będzie 19 szkół podstawowych, w tym 4 utworzone w efekcie przekształcenia gimnazjów zlokalizowanych przy ul. Kasprzaka 1/3, Grenady 16, Deotymy 25/33 oraz Smoczej 19. Dla każdej z nich wyznaczony został nowy obwód. Wszystkie wolskie szkoły podstawowe dysponują atrakcyjną, zróżnicowaną ofertą edukacyjną. W aż 13 placówkach powstaną oddziały specjalistyczne (językowe, sportowe, integracyjne). W każdej szkole podstawowej utworzony zostanie oddział przedszkolny. Pragnę Państwa zapewnić, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze dzieci 1 września 2017 r. rozpoczęły naukę w dobrze wyposażonych, bezpiecznych i nowoczesnych szkołach.

Z pełną odpowiedzialnością zapraszam Państwa do skorzystania z wolskiej oferty edukacyjnej.

Krzysztof Strzałkowski

Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy